День пам’яті жертв фашизму - це День пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в Другій світовій війні: мільйонів солдатів, яких фашистські лідери зіштовхнули один з одним, але ще більше - мирних жителів, які гинули під бомбами, від хвороб та від голоду.
Україна – одна з країн, найбільш постраждалих від фашизму в роки Другої світової війни. Понад 8 мільйонів українців були вбиті, померли від поранень та голоду, зникли безвісті у ті жахливі роки.
Війна прийшла на українські землі 1 вересня 1939 року – разом із першими німецькими бомбами, що впали на Львів, а 22 червня 1941 року бомбили Київ. І лише 28 жовтня 1944 року війна полишила Україну. Український напрям був головним на «Східному фронті» - в різний час від 50 до 75 % всіх дивізій вермахту і половина всіх радянських сил діяли саме на Україні. Близько 7 мільйонів українців воювали із гітлерівською Німеччиною та її союзниками, і внесок наших співвітчизників у перемогу над фашизмом був одним із визначальних. Кожен другий загинув на радянсько-німецькому фронті, кожен другий з тих, хто залишився живий, став на все життя інвалідом. У партизанських формуваннях завершили свій життєвий шлях від 40 до 60 тис.
Схилімо голову...
Наче птахи летять невблаганно літа,
Залишають свій стрій дорогі ветерани.
У минуле пішла найстрашніша війна,
Та про неї постійно нагадують рани.
З кожним роком все менше і менше стає
Тих людей, які нам здобули Перемогу.
Лише пам'ять забути про них не дає,
Пам’ятаймо про них і молімося Богу.
Нехай Вічні вогні на могилах горять,
Перед ними завжди на коліна ставайте.
Пам’ятайте живих і померлих солдат,
Схиліть голови – шану віддайте!
Віталій Назарук
|