Міжнародний день толерантності відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості, у якій йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.
У різних культурах поняття толерантності неоднозначне. Воно залежить від історичного досвіду народів: в англійській мові толерантність – це готовність і здатність без протесту сприймати особистість або річ; у французькій – повага до свободи іншого, його думок, поведінки, політичних і релігійних поглядів; у китайській бути толерантним – це припускати, виявляти великодушність щодо інших; в арабській толерантність – це пробачення, поблажливість, милосердя, м’якість, співчуття, терпіння; у персидській – терпіння, витривалість, готовність до примирення.
В українській мові існують два слова з подібним значенням: «толерантність» і «терпимість». Частіше вживається слово «терпимість». Воно означає здатність, уміння миритися з іншою думкою, бути поблажливим до вчинків інших людей.
Останнім часом поняття «толерантність» стало міжнародним терміном. Воно має особливий зміст, в основі якого – загальне значення цього слова в будь -якій мові Землі. Відображає сприйняття єдності людства, взаємозв’язку та залежності всіх від кожного й кожного від усіх, а також складається з поваги прав іншого й з утримання від того, щоб завдати шкоди іншому. Адже шкода, якої людина завдає іншим, є шкодою для всіх і для неї самої. У сучасному світі толерантність має бути моделлю взаємовідносин людей, народів, країн.
Шановні користувачі бібліотеки!
У нашій бібліотеці діє тематична поличка «Толерантність у собі й до себе», яка ознайомить Вас із творами про добро, справедливість, взаємоповагу, милосердя та дружбу.
|